Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Zmiany w sposobie funkcjonowania urzędów pracy mogą korzystnie wpłynąć na rynek zatrudnienia

Nowe rozwiązania zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy to krok w dobrym kierunku – ocenił na antenie Programu IV Polskiego Radia Jacek Brzozowski, Doradca Prezydenta Pracodawców RP.

Ewa Misiak, Jacek Brzozowski,

Ustawa wprowadza przepisy, które mają usprawnić funkcjonowanie urzędów pracy. Przewiduje się, że zarówno obsługa bezrobotnych, jak i pracodawców stanie się szybsza, bardziej profesjonalna i mniej zbiurokratyzowana. Przepisy zakładają m.in. profilowanie bezrobotnych oraz premiowanie urzędników za osiągane efekty.

Szczególne wsparcie ma być kierowane do osób młodych oraz po 50 roku życia. Nowelizacja wprowadza również rozwiązania, takie jak bony stażowe czy pożyczki na utworzenie stanowiska zatrudnienia.

Zdaniem Jacka Brzozowskiego reforma urzędów pracy była konieczna, ponieważ w tej chwili działają one nieskutecznie. Z tych samych powodów jednak realizacja nowych pomysłów nie będzie łatwa, a ich efekty nie będą widoczne od razu.

Znowelizowaną ustawę o instytucjach rynku pracy na łamach „Rzeczpospolitej” ocenia Ewa Misiak, prezes Krajowego Centrum Pracy oraz członek zarządu Work Service.  – Przyjęte rozwiązania odpowiadają na realne potrzeby i mogą skutecznie wpływać na kondycję polskiego rynku pracy – pisze. – Żeby tak się stało, niezbędna jest odważna realizacja przepisów, wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, a także przeznaczenie odpowiednich środków na ich finansowanie.