Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

W KRD powstaje lista tych, którzy płacą w terminie

Krajowy Rejestr Długów uruchomił nowy program – FairPay. Ma on promować tych przedsiębiorców i konsumentów, którzy terminowo regulują swoje płatności. Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP na łamach „Rzeczpospolitej” komentuje inicjatywę KRD oraz badania Millward Brown dotyczące tej kwestii.

KRD, Pracodawcy RP, Łukasz Kozłowski,

Program FairPay ma być przeciwieństwem tzw. czarnych list dłużników, na których ujawniane są informacje o osobach, które albo oszukują, albo z jakichś innych powodów nie płacą na czas. Na białych listach mają znaleźć się tylko ci uczciwi. Z badań Millward Brown wynika, że większość Polaków nie miałaby nic przeciwko temu, by białe listy powstawały.  Na pytanie, „skoro istnieją rejestry dłużników, to czy powinny istnieć także bazy osób terminowo płacących swoje zobowiązania i rachunki”, ok. 60 proc. z nas odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub raczej „tak”.

Gotowość zamieszczenia swoich danych w takiej bazie zadeklarowało jednak wyraźnie mniej, bo 43 proc. badanych. Skąd może wynikać taka różnica? – Może być to efektem pewnej ostrożności Polaków co do ujawniania danych – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert organizacji Pracodawcy RP. – Mamy wiele przypadków, gdy ktoś, znając nasze dane, próbuje na siłę nam coś zaoferować, lub przypadki oszustw np. dotyczących wyłudzeń kredytu na nasze nazwisko – dodaje. Poza tym Polscy są raczej przyzwyczajeni, by nie ujawniać szczegółów dotyczących swojej sytuacji finansowej. Tymczasem na białych listach mogą się znaleźć informacje np. o wysokości zapłaconych rachunków za ostatnie 12 miesięcy czy historia spłaty rat kredytowych.

Okazuje się, że skłonność Polaków do dzielenia się informacją o sobie rośnie, gdy idą za tym korzyści – np. w postaci możliwości otrzymania lepszej oferty czy zniżki na towary bądź usługi. W takim przypadku gotowość do zamieszczenia swoich danych w bazie rzetelnych płatników sięga 62 proc.

Program FairPay ma zmienić mentalność Polaków – zarówno konsumentów, jak i firm – i przekonać tych, którzy terminowo płacą rachunki, aby się tym chwalili i domagali lepszego traktowania za swoją rzetelność. By znaleźć się w takim rejestrze, firma powinna wysłać ze strony www.fairpay.plwniosek do swojego kontrahenta lub dostawcy o potwierdzenie terminowości płacenia faktur. Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych kontrahent musi taki wniosek zrealizować w ciągu 14 dni. Rejestracji podlegają wszystkie terminowo opłacone transakcje w ostatnich 12 miesiącach. Im ich więcej, tym większa wiarygodność wnioskującego. W bazie mogą się też znaleźć konsumenci, ale tylko ci, którzy wyrażą na to zgodę zapytani np. przez instytucję finansową czy operatora telefonii komórkowej.