Jesteś na: Aktualności / Finanse

Ustawowe odsetki na lichwiarskim poziomie?

– Ustawowe odsetki powinny nadążać za obniżkami stóp – powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. Skomentował w ten sposób informacje gazety, która alarmowała, że po raz pierwszy doszło w Polsce do absurdalnej sytuacji – na skutek ostatniej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) odsetki ustawowe okazały się lichwiarskie.

Pracodwcy RP, RPP, Łukasz Kozłowski,

– Instytucje pożyczające pieniądze mają prawo pobrać najwyżej 12 proc. odsetek  – przypomniała „Rzeczpospolita”. – To maksymalna stawka, której przekroczenie grozi nawet odpowiedzialnością karną. Tymczasem odsetki ustawowe właśnie przekroczyły ten limit i wynoszą 13 proc. Wszystko przez to, że rząd od 2008 r. nie znowelizował rozporządzenia określającego ich wysokość. W przeciwnym razie będzie to drogo kosztować, także zwykłych ludzi. Każdy, kto spóźnia się z opłaceniem raty kredytu, rachunku, np. za telefon czy gaz – płaci zwykle właśnie odsetki ustawowe. Od dziś – 13 proc. zamiast dopuszczonych przez prawo 12 proc.

Za brak reakcji rządu zapłacą też firmy. – Obecna sytuacja może mieć wpływ na rozliczenia między przedsiębiorcami – powiedział Łukasz Kozłowski. W umowach są bowiem często stosowane właśnie odsetki ustawowe, na przykład w razie opóźnień w płatnościach.

Sytuacja ta może wpłynąć również na spory sądowe. W większości spraw sądy zasądzają świadczenia pieniężne wraz z odsetkami ustawowymi. Ci, którzy mają je zapłacić, będą na pewno wskazywać na sprzeczność w systemie prawa cywilnego.

– Jeśli nasza analiza wykaże, że korekta rozporządzenia jest konieczna, szybko ją przygotujemy – zapewnił na łamach „Rzeczpospolitej” Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.