Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Szkolnictwo zawodowe bliżej przedsiębiorców. Resort gospodarki chce wprowadzać zmiany

Ministerstwo gospodarki zapowiada duże zmiany w szkolnictwo zawodowym. Już w przyszłym roku chce uruchomić projekt dualnego kształcenia, czyli równoległego nauczania w szkole zawodowej i zakładzie pracy. W „Sygnałach Dnia” na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia pomysł oceniła Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP.

Monika Zaręba, szkolnictwo zawodowe,

– Potrzeby przedsiębiorców w zakresie szkolnictwa zawodowego były wcześniej ignorowane, co negatywnie odbijało się na sytuacji firm, a w konsekwencji całej gospodarki – zauważyła. – Kapitał ludzki w postaci odpowiednio wykwalifikowanych pracowników jest jedną z podstawowych składowych tego, jak rozwijać się będzie firma, jak będzie funkcjonować, czy przetrwa na rynku, czy poradzi sobie z istniejącą konkurencją. Potrzebujemy i będziemy potrzebować odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Są to chociażby kierowcy, pracownicy sprzedaży, spawacze, ślusarze, operatorzy wózków widłowych, mechanicy.

Monika Zaręba dodała, że nasz rynek pracy bardzo dużo stracił wskutek dosyć poważnych zaniedbań w zakresie systemu edukacji zawodowej i technicznej.  – Powinniśmy zdecydowanie zmierzać do takiego kierunku, jaki obrały Niemcy, które z powodzeniem realizują dualny system edukacji zawodowej, gdzie duża część kształcenia, praktycznie połowa zajęć, odbywa się w zakładzie pracy – argumentowała.

W „Sygnałach Dnia” Ewa Swędrowska z ministerstwa skarbu tłumaczyła, że w projekcie dualnego kształcenia chodzi o bardzo ścisłe powiązanie szkolnictwa zawodowego z przedsiębiorcami. Przy jego wprowadzaniu resort liczy na współpracę ze specjalnymi strefami ekonomicznymi.