Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Nowe kierunki polskiego eksportu

Polska gospodarka od kilku kwartałów przeżywa nowy rozdział transformacji, zwany przez ekonomistów reorientacją geograficzną eksportu – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

eksport, eksport Serbia, poziom eksportu,

Nasze firmy coraz częściej schodzą z przetartych szlaków handlowych (do strefy euro, a zwłaszcza do Niemiec) i wchodzą na zupełnie nowe, często egzotyczne, rynki. To właśnie dzięki temu rodzimy eksport w ostatnim kryzysowym roku zachował niezłą dynamikę i utrzymał pozycję motoru napędowego polskiej gospodarki.

Według danych GUS dotyczących handlu zagranicznego za 2013 r.  przytoczonych w przez „PB”, najgorętszym rynkiem zbytu jest ostatnio Serbia. Polski eksport do tego kraju wzrósł w  2013 r. o 77 proc. (wzięto pod uwagę tylko te kraje, w których Polska notuje minimum 200 mln  euro rocznie sprzedaży; chodziło o to, by jedna duża transakcja nie podbiła sztucznie dynamiki).  

Do krajów takich jak Serbia — bliskich geograficznie, a dopiero odkrywanych przez polskie firmy — należą również Mołdawia, Bułgaria czy Łotwa. Hitem są też kraje Bliskiego Wschodu, a także Malezja, Korea Południowa, Norwegia, USA, Hiszpania i Brazylia.