Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Nowa perspektywa finansowa otworzy rynek szkoleń dla MŚP

Trzy czwarte pracodawców wybiera strategię sita podczas rekrutacji. Wolą doszkalać doświadczonych pracowników, zamiast inwestować w młode kadry. Przedsiębiorcy z sektora MŚP powinni jednak zmienić myślenie. Nowa perspektywa finansowa UE sprawi, że to do nich należeć będą najbliższe cztery lata na rynku szkoleń.

Monika Zaręba, nowa perspektywa finansowa,

Jak informuje portal pulshr.pl, pracodawcy z reguły wolą inwestować w wieloletnich pracowników, którzy wykazali się lojalnością, bo na rynku nie znaleźli odpowiednich specjalistów na dane stanowisko. – Jest to dodatkowy czynnik mający wpływ na wybór strategii sita – mówi w rozmowie z portalem Monika Zaręba, ekspert ds. rynku pracy Pracodawców RP. – Chociaż z drugiej strony firmy coraz częściej zatrudniają pracowników do konkretnego projektu, konkretnych zadań. Mogą więc wyszkolić pracownika pod własne potrzeby, a po zrealizowaniu kontraktu zakończyć współpracę.

Z IV edycji badań Bilansu Kapitału Ludzkiego wynika, że 69 proc. polskich pracodawców finansowało lub dofinansowywało działania mające na celu rozwój obecnych pracowników. Tyle, że z reguły kończy się na krótkofalowych inicjatywach. Jedynie 46 proc. przedsiębiorstw stale inwestuje w kadry.

W rozpoczynającej się nowej unijnej perspektywie finansowej największe szanse na rynku szkoleniowym mają firmy sektora MŚP. Mogą one także liczyć na dofinansowanie z Funduszu Pracy. – Formy doszkalania pracowników małych i średnich przedsiębiorstw sprowadzają się obecnie do dwóch opcji. Jedną z nich jest współpraca z urzędami pracy i skorzystanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który stwarza coraz większe możliwości szkoleniowe – wyjaśnia Monika Zaręba. – Teraz małe firmy mogą liczyć na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników nawet do 100 proc. W przypadku większych firm jest to 80 proc.

Priorytety szkoleń w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego zostały ustalane przez ministra pracy. W latach 2014-2015 najwięcej pieniędzy będzie można wykorzystać na zorganizowanie kursów dla pracowników w wieku ponad 45 lat.

Lepsze warunki na rozwijanie młodych i niedoświadczonych kadr stwarza budżet UE 2014-2020. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły korzystać w tym celu z Rejestru Usług Rozwojowych.

– Zgodnie z nim firmy szkoleniowe będą umieszczały w bazie swoje oferty. Znika słowo szkolenie, a wprowadzamy sformułowanie usługa rozwojowa, bo rozwijanie pracowników to nie tylko kursy, ale także coaching, mentoring i doradztwo – wyjaśnia pulsowihr.pl Andrzej Szastok, prezes Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu, które organizuje szkolenia dla firm.