Jesteś na: Aktualności /

Nagrody dla inwestorów za zaangażowanie i wysokie technologie

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych po raz siódmy wręczyła wyróżnienia dla firm realizujących swoje przedsięwzięcia w Polsce. Nagrodzono zaangażowanie na naszym rynku oraz stosowanie nowoczesnych technologii.

inwestycje, technologie,

Nagrody przyznawane przez PAIIZ mają na celu docenienie zagranicznych firm, które wnoszą duży wkład w rozwój gospodarczy Polski. Przedsiębiorstwa uhonorowano w trzech kategoriach. Przewidziano także wyróżnienie za całokształt zaangażowania w naszym kraju.

W kategorii „nowoczesne technologie” nominowane zostały firmy: BorgWarner, Samsung Electronics R&D oraz Hamilton Sunstrand. Ostatecznie zwyciężyła amerykańska firma BorgWarner, która w Rzeszowie otworzy Nowe Centrum Techniczne i zakład produkcyjny. Technologie wykorzystywane przez firmę przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji substancji szkodliwych. Nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, Rzeszów Technical Center, będzie miejscem pracy inżynierów i konstruktorów zajmujących się projektowaniem i badaniem turbosprężarek oraz ich komponentami.

Liderem w kategorii zatrudnienie w 2013 r. został Amazon. Firma ogłosiła w tym roku stworzenie w Polsce trzech centrów logistycznych, w których pracę znajdzie 6 tys. osób.

Nagrodę w kategorii zatrudnienie otrzymał również IBM, który w tym roku zdecydował o kolejnym etapie rozwoju swojej działalności w Polsce i wyborze Katowic jako lokalizacji swojego nowego Centrum Dostarczania Usług.

W kategorii największa inwestycja nagroda została przyznana firmie General Motors Manufacturing Poland. Amerykański koncern w gliwickim zakładzie wyprodukuje najnowszy model Astry 5 generacji. Inwestor poniesie nakłady w wysokości 95 mln euro.

Nagrodę za „całokształt działalności” otrzymała Procter & Gamble, jedna z największych firm na świecie działająca na rynku FMCG, która w tym roku obchodzi 20-lecie działalności na polskim rynku. Na początku grudnia P&G ogłosiła powstanie Europejskiego Centrum Planowania i Logistyki w Polsce, które będzie zarządzać łańcuchem dostaw do ponad 100 krajów i zatrudni 500 osób.