Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Ministerstwo Pracy: liczba bezrobotnych najniższa od dwóch lat

W czerwcu liczba bezrobotnych wyniosła 1 914, 8 tys. osób i była najniższa od 2012 roku – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

bezrobocie czerwiec 2014, ministerstwo pracy,

W komunikacie MPiPS czytamy, że stopa bezrobocia w czerwcu br. wyniosła 12,1 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec miesiąca wyniosła 1 914,8 tys. osób. W stosunku do maja br. z urzędów pracy wyrejestrowało się prawie 71,9 tys. osób, co oznacza, że stopa bezrobocia spadła o 0,4 punktu  procentowego.

– Czerwiec zakończył się z najniższym od dwóch lat bezrobociem – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. – Zgodnie z naszymi oczekiwaniami od początku roku dynamika spadku bezrobocia się utrzymuje. W czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było prawie 195 tys. osób mniej niż przed rokiem.

W pierwszej połowie tego roku liczba bezrobotnych systematycznie się zmniejszała z 2 260,7 tys. w styczniu do 1 914,8 tys. w czerwcu. W ciągu sześciu miesięcy zanotowano spadek o ponad 350 tys. osób. Bezrobocie zmalało we wszystkich województwach: najbardziej w lubuskim i zachodniopomorskim (4,8 proc.), pomorskim (4,6 proc.) oraz wielkopolskim (4,3 proc.).

– Niższa stopa bezrobocia jest efektem nie tylko liczby osób, które wyrejestrowały się z urzędu, ale tego, że do urzędów zgłasza się coraz mniej osób poszukujących pracy – mówi Kosiniak-Kamysz. – Cieszy nas również zwiększająca się liczba miejsc pracy zgłaszanych przez pracodawców. Było ich ponad 10 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku.