Jesteś na: Aktualności / Gospodarka

List ostrzegawczy: branża komputerowa krytykuje inicjatywę

W branży komputerowej nie milkną komentarze na temat „Listu ostrzegawczego” wystosowanego przez resorty finansów i gospodarki. Przedsiębiorcy obawiają się, że pod płaszczykiem troski o nich ministerstwa chcą ułatwić organom skarbowym nakładanie obciążeń podatkowych związanych z obrotem elektroniką.

CRN, list ostrzegawczy, Robert Oliwa,

Kontrowersyjny list do przedsiębiorców pojawił się pod koniec sierpnia na stronach internetowych obydwu resortów. Jego autorzy wyjaśniali, że dokument kierowany jest do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. Zapewniano, że list ma charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że nie jest źródłem praw i obowiązków.

Jeszcze przed jego publikacją eksperci, m.in. Pracodawców RP, podnosili, że tego typu dokument może przynieść przedsiębiorcom więcej szkody niż pożytku. O tym, że obawy te nie były  nieuzasadnione informuje m.in. październikowy numer gazety CRN (Computer Reseller News Polska).  W materiale „Afera VAT: kontrowersyjne pismo ministra” przedsiębiorcy działający w branży przyznają, że list może być pretekstem do przerzucania na nich odpowiedzialności za nieświadomy udział (czy choćby podejrzenie co do tego ze strony organów skarbowych) w łańcuchu dostaw prowadzącym do oszustwa. Co więcej, list zawiera również apel o to, by przedsiębiorcy aktywnie włączyli się w tropienie podejrzanych transakcji.  – Namawianie przedsiębiorców do wysyłania „donosów” służbom kontroli skarbowej, mimo niestwierdzenia oszustwa, na pewno nie będzie sprzyjało poprawie relacji i nawiązywaniu współpracy z kontrahentami – komentuje na łamach CRN Robert Oliwa, przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP.  Podkreśla on również, że wykrywanie oszustw leży w kompetencji organu, a nie przedsiębiorcy.

Jak informuje dwutygodnik, ryzyko dla przedsiębiorców handlujących elektroniką powinno zmaleć dzięki wprowadzeniu odwróconego VAT-u (tzn. odprowadza go nabywca sprzętu) na telefony, laptopy, tablety i konsole. Rząd planuje jego wprowadzenie na początku 2015 r.

Czytaj:

List ostrzegawczy może zaszkodzić uczciwym

List ostrzegawczy lekarstwem na oszustwa podatkowe w branży elektronicznej?