Jesteś na: Aktualności / Finanse

L4 dużym utrudnieniem dla pracodawców

Nadużywanie zwolnień lekarskich przez pracowników wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pracodawców. Tymczasem, jak podaje „Dzienni Zachodni”, nawet co dziesiąty chory tak naprawdę nie wymaga przejścia na L4.

Monika Zaręba, zwolnienia lekarskie,

Według Moniki Zaręby, eksperta ds. rynku pracy Pracodawców RP pracownik, który zbyt często korzysta ze zwolnienia lekarskiego naraża swojego pracodawcę na poniesienie nieuzasadnionych kosztów, spowodowanych nagłym zakłóceniem procesu pracy.

Może się to przejawiać w różny sposób, m.in. poprzez konieczność pracy w nadgodzinach innego pracownika, konieczność szybkiego zorganizowania zastępstwa na ten okres, czy też powstałe opóźnienia w realizowanych kontraktach – wyjaśnia „Dziennikowi Zachodniemu” ekspert Pracodawców RP.

Warto wspomnieć przy tym, że spora część osób przebywających na zwolnieniu lekarskim wcale go nie potrzebuje. Jak podaje gazeta, w ciągu pierwszego półrocza 2014 r. sam rybnicki oddział ZUS-u namierzył 100 osób przebywających bezpodstawnie na zwolnieniach lekarskich (wśród ponad 1700 przeprowadzonych kontroli). W efekcie inspektorzy odebrali im prawo do pobierania zasiłków na łączną kwotę ponad 80 tys. zł.