Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Którzy politycy wspierają polskich przedsiębiorców?

„Gazeta Wyborcza” sprawdziła, którzy politycy w oczach przedsiębiorców najlepiej reprezentują ich interesy. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród organizacji gospodarczych wyłoniono 10 najbardziej sprzyjających biznesowi postaci życia politycznego. W sondażu udział wzięli Pracodawcy RP.

biznes, polityka, przedsiębiorczość,

Pozytywnie oceniany w ankiecie „GW” jest poseł Adam Szejnfeld (PO), m.in. za zmiany w Kodeksie pracy, walkę z biurokracją oraz zrozumienie potrzeb środowiska biznesowego.

Przedsiębiorcy doceniają również dokonania byłego wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka (PSL), głównie za opracowanie kolejnych pakietów deregulacyjnych.

W ankiecie pojawia się też nazwisko Michała Jarosa (PO), który zyskał sobie przychylność za wspieranie rozwoju wolnego rynku.

Dwóch innych posłów zyskało sympatię przedsiębiorców za aktywny udział w prowadzonych przez nich komisjach oraz otwartość na dyskusje. Pierwszy z nich to Andrzej Czerwiński (PO), przewodniczący dwóch sejmowych komisji zajmujących się sprawami energetyki. Drugi to przewodniczący Komisji Skarbu Państwa Tadeusz Aziewicz (PO), wyróżniony za podnoszenie standardów w zakresie nadzoru nad mieniem Skarbu Państwa.

W ankiecie nie pominięto też zasług wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna (PO), którego, jak pisze „GW”, „(…) zaangażowanie i inicjatywa dają także szansę na przeprowadzenie zmian w systemie ochrony zdrowia”.

Docenieni zostali również posłowie Twojego Ruchu – Janusz Palikot oraz Łukasz Gibała – za zacięcie we wskazywaniu absurdów prawnych w życiu gospodarczym.

W rankingu polityków, pretendujących do miana reprezentantów polskich pracodawców, znaleźli się też Jarosław Gowin (niezrzeszony) – za deregulację zawodów – i Leszek Miller – za wprowadzenie liniowego podatku dla przedsiębiorców.