Jesteś na: Aktualności / Finanse

„Gazeta Wyborcza”: Polski trud podatkowy

Przeciętny polski przedsiębiorca dokonuje 18 płatności podatkowych i składkowych w ciągu roku, traci na nie w sumie 286 godzin i oddaje 41,6 proc. swoich zysków. Takie wyniki dały nam 113 miejsce w rankingu przyjazności systemów podatkowych.

budżet,

Firma z rankingu Paying Taxes 2014 ma w ciągu roku 26,7 płatności podatkowych, traci na nie 268 godzin i przeznacza na nie 43,1 proc. zysków. W zasadzie więc polski zystem podatkowy wypada nieco lepiej od przeciętnej – pisze gazeta.

W znajdujących się na poczatku tabeli Emiratach Arabskich przeciętna firma kilka płatności w roku, poświęca na nie kilkanaście godzin i przeznacza niespełna 15 proc. zysków. W Czadzie, który znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu firma ma ponad 50 płatności podatkowych w roku, zajmują jej one blisko 750 godzin, oddając blisko 3/4 swojego zysku.

„Pozytywną konkluzją jest to, że jesteśmy wyżej niż w roku ubiegłym, co oznacza, że coś się w naszym systemie płatniczym zmienia na lepsze. Z drugiej jednak strony Polska wciąż zajmuje stosunkowo niskie miejsce, a zatem w naszym systemie podatkowym nadal jest sporo do zrobienia” – ocenia Katarzyna Czarnecka-Żochowska z polskiego ddziału PwC.

Jej zdaniem powinno się dążyć do dalszego rozwoju projektu e-administracja. Przydałoby się też przyśpieszenie zwrotu VAT czy rozszerzenie możliwości kwartalnego rozliczania się. Przeszkodą w stosowaniu prawa są też martwe przepisy o interpretacji ogólnej, która miała ujednolicić stosowanie prawa.

Doroczny raport Paying Taxes 2014 przygotowały firma doradcza PwC i Bank Światowy. Jako modelową wybrali średniej wielkości firmę działającą w największym mieście danego kraju. Systemy oceniali według: liczby płatności w ciągu roku, czasu jaki firma musi poświęcić na roliczenia, łącznej wosokości obciążeń.