Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Eksporterzy chcą do Emiratów

Dubaj_fotolia

Polscy przedsiębiorcy z branży spożywczej planują zwiększyć eksport swoich produktów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA).

eksport, Zjednoczone Emiraty Arabskie,

Jak wynika z danych Ministerstwa Gospodarki, w 2013 r. eksport z Polski do ZEA wyniósł 752,5 mln dolarów (wzrost w porównaniu z 2012 r. o 66 proc.). Resort zdaje sobie sprawę, jak ważny jest to partner handlowy dla Polski, dlatego w ubiegłym roku rozszerzył o ZEA listę krajów perspektywicznych do objęcia programami promocji w 2014 r.

Szczególne zainteresowanie pozyskaniem nowych kontrahentów z Emiratów wykazują firmy, funkcjonujące na polskim rynku spożywczym. Jak mówi „Pulsowi Biznesu” Alicja Adamiec-Ślipy, menedżer ds. sieciowych i produktów w Octim (producent octu i musztardy), firma planuje wejście do ZEA ze względu na zamożnych klientów. Jej zdaniem, w Polsce trudno znaleźć mniejszym przedsiębiorstwom swoje miejsce na rynku, szczególnie ze względu na ogromną ekspansję sieci handlowych.

Nie dziwi więc fakt, że coroczne targi spożywcze Gulfood w Dubaju cieszą się ogromnym zainteresowaniem polskich eksporterów.

W tegorocznej edycji targów wzięło udział 29 polskich firm, prezentujących swoją ofertę na powierzchni 450 metrów kwadratowych.

Udział polskich przedsiębiorców w wydarzeniach promocyjnych na terenie ZEA wspiera Ministerstwo Gospodarki. Do listopada ubiegłego roku firmy miały możliwość skorzystania z 75- procentowego dofinansowania kosztów ich udziału w targach: Word EcoConstruct, Dubai International Boat Show, Agra Middle East, INDEX International Design Exhibition i SIAL Middle East.

Jak informuje „Puls Biznesu”, w najbliższych dniach ma zostać podpisana umowa z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która będzie miała za zadanie zrealizować szereg działań promocyjnych na rzecz polskich przedsiębiorców w ZEA.

W nawiązywaniu kontaktów handlowych polskim i emirackim firmom ma pomagać również Wydział Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Abu Dhabi oraz Biuro Handlowe w Dubaju.