Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Eksperci krytycznie o raporcie na temat efektywności urzędów pracy

Resort pracy chwali się 10-procentowym wzrostem skuteczności urzędów pracy. Zdaniem ekspertów wyniki te są niemiarodajne i nie świadczą o rzeczywistej efektywności – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

ministerstwo pracy, Monika Zaręba, urząd pracy,

Ministerstwo Pracy przedstawiło właśnie doroczny raport na temat efektywności podstawowych form aktywizacji w urzędach pracy. Wynika z niego, że skuteczność publicznych pośredniaków w znajdowaniu bezrobotnym pracy wynosi obecnie 63,4 proc., a tymczasem jeszcze w 2009 r. było to tylko 53,2 proc.

Cytowani przez gazetę eksperci wskazują kilka powodów, dla których raport ten trudno jednak uznać za miarodajny. W dokumencie brakuje bowiem informacji na temat czynników, które wpływają na zmiany wskaźników efektywności, jak np. struktura wieku i wykształcenia osób poddawanych aktywizacji. Dobre wyniki mogą być też skutkiem creamingu („zbierania śmietanki”) – urzędy wiedzą, że będą rozliczane z efektywności, dlatego opłaca im się aktywizować te osoby, które mają większe szanse, by powrócić na rynek pracy.

– Problemem przy ocenie efektywności urzędów jest też to, że resort pracy nie bada, na jaki czas bezrobotni uzyskują zatrudnienie. Niedawno uwagę na to zwracała Najwyższa Izba Kontroli – stwierdza Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP.

Raport Ministerstwa Pracy wskazuje też, że największy wzrost efektywności – o ok. 5 proc. – miał miejsce w przypadku staży i szkoleń. Spektakularny spadek – o 19 proc. – odnotowały prace społecznie użyteczne. – Trudno oceniać te zjawiska, jednak może być tak, że osoby najbardziej zainteresowane podjęciem pracy trafiają właśnie na staże i szkolenia, a najtrudniejsi klienci do prac społecznych – komentuje Monika Zaręba.