Jesteś na: Aktualności / Finanse

Dwukrotnie wyższe kary za zaległości podatkowe

W projekcie zmian Ordynacji podatkowej Ministerstwo Finansów proponuje, by podatnika, który w ciągu sześciu miesięcy od złożenia deklaracji naprawi błąd i w ciągu siedmiu dni uiści zaległość, obciążały obniżone, 50 proc. odsetki. Z drugiej strony jednak resort chce wprowadzić dwukrotnie podwyższoną, czyli 200 proc. stawkę odsetek za nieprawidłowe rozliczenie się z fiskusem.

Mariusz Korzeb, ordynacja podatkowa,

– Ma to być bat na oszustów. Przy tej okazji oberwą jednak podatnicy VAT i akcyzy – pisze  „Rzeczpospolita”.  – Chodzi o nowy art. 56b ordynacji podatkowej. Podwyższoną stawkę odsetek zapłacą firmy przyłapane na niezłożeniu deklaracji i niepłaceniu daniny. Taka sama sankcja będzie stosowana do wykrytych w toku kontroli czy postępowania podatkowego: zaniżenia zobowiązania w VAT i akcyzie oraz zawyżenia zwrotu albo nadpłaty.

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP, doradca podatkowy w wypowiedzi dla „Rz” wyjaśnia, że stosowanie 200-proc. sankcyjnej stawki może w praktyce dotyczyć każdej sytuacji. Nawet takiej, w której podatnik popełni prosty, rachunkowy błąd. – Miejmy nadzieję, że projektodawca wysłucha przedsiębiorców i zmieni proponowane regulacje, mając na względzie uczciwych podatników – zaznacza ekspert.