Jesteś na: Aktualności / Gospodarka

„Doing Business 2015”: Polska najlepsza w Europie Środkowej

Warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce ulegają regularnej poprawie – wynika z raportu „Doing Business 2015” przygotowanego przez Bank Światowy.

Doing Business 2015,

W rankingu, który obejmuje 189 państw, Polska zajęła 32. pozycję. Nasz kraj znalazł się na czele nowych państw członkowskich UE w Europie Środkowej. We wcześniejszych odsłonach „Doing Business” wyprzedzała nas Słowacja, czasem też Czechy.

–  Trzydziesta druga pozycja Polski jest efektem systematycznych wysiłków reformatorskich rządu i budzących szacunek osiągnięć – mam tu na myśli poprawę klimatu dla biznesu i pokryzysowe przyspieszenie wzrostu gospodarczego – komentuje Marina Wes, menedżer Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich. – Na przestrzeni ostatnich lat Polska stała się jednym z liderów w Europie Środkowej pod względem wprowadzania reform regulacyjnych w życie.

Wśród działań, które przyczyniły się do polepszenia naszej pozycji autorzy rankingu wymieniają wdrażanie reform takich obszarach jak dostęp do elektryczności (obniżenie taryfy opłat za przyłączenie do sieci energetycznej), rejestracja własności (wprowadzenia procedur internetowych i obniżenie stawek notarialnych) oraz handel transgraniczny (nowy system operacyjny w porcie gdańskim, którego wdrożenie skróciło okres oczekiwania na odprawy).

Choć za te wszystkie działania Polska zbiera pochwały ze strony Banku Światowego, to jednak autorzy raportu wskazują też obszary, w których nasz kraj ma jeszcze wiele do zrobienia.  – Polska potrzebuje dalszych reform – zwłaszcza w aspekcie rejestracji działalności gospodarczej, uzyskiwania pozwoleń na budowę oraz płacenia podatków – czytamy.

Bank Światowy zapowiada także, że w przyszłym roku zamierza opublikować pierwszy w Polsce ranking „Subnational Doing Business” na szczeblu regionalnym, który oceni jakość otoczenia biznesu w 18 polskich miastach.

Tegorocznym zwycięzcą rankingu został Singapur. W pierwszej dziesiątce krajów o najbardziej przyjaznym dla biznesu otoczeniu regulacyjnym dla biznesu znalazła się także: Nowa Zelandia, Specjalny Region Administracyjny Chin – Hongkong, Dania, Korea Płd., Norwegia, USA, Wielka Brytania, Finlandia oraz Australia.

„Doing Business” to flagowy raport Grupy Banku Światowego, ukazuje się raz do roku. Zawiera analizę przepisów regulujących działalność podmiotów gospodarczych w całym cyklu życia przedsiębiorstwa, obejmując takie zagadnienia jak założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa, handel transgraniczny, kwestie podatkowe i postępowanie upadłościowe. Tegoroczny raport jest 12. edycją globalnej serii „Doing Business” i obejmuje 189 gospodarek na świecie. Punktacja w rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej jest teraz oparta na tzw. „odległości od granicy”. To oznacza, że autorzy rankingu mierzą, jak blisko jest dana gospodarka do najlepszych światowych praktyk w dziedzinie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Im wyższa punktacja, tym wyższa efektywność otoczenia biznesu i tym mocniejsze instytucje prawne.