Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

„DGP”: Przedsiębiorcy mogą stracić unijne miliardy

Jeżeli w ustawie budżetowej na lata 2014-2020 nie zostaną uwzględnione wydatki na kontynuację wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach wieloletniego programu, unijne pieniądze dla polskich przedsiębiorców trafią do firm w innych krajach Unii – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

budżet, UE,

Do podziału między 28 państw Unii jest 100 mld euro.

W środę odbędzie się ostatnie posiedzenie sejmowej komisji finansów w sprawie przyszłorocznego budżetu. Parlamentarzyści – jak pisze gazeta - będą musieli zdecydować czy w projekcie ustawy budżetowej na 2014 rok uwzględnić wydatki na kontynuację wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w ramach wieloletniego programu „udział Polski w programie ramowym na rzecz konkurencyjności i innowacyjności w latach 2008-2013″ w związku z jego kontynwacją przez Komisję Europejską.

Na razie program nie jest uwzględniony – pisze gazeta. We wrześniu Związek Banków Polskich (ZBP) i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wysłały do parlamentu i resortów pisma w tej sprawie. Teraz z apelem do przewodniczącego komisji Dariusza Rosatiego zwróciła się Krajowa Izba Gospodarcza. Według autorów listu nieuwzględnienie tych wydatków spowoduje odcięcie tysięcy przedsiębiorców od unijnego dofinansowania.

Chodzi o tych przedsiębiorców, którzy wsparcie pozyskiwali dzięki Krajowym Punktom Kontaktowym działającym przy Związku Banków Polskich  oraz środkom Entreprise Europe Network (EEN) przy PARP.

Program na rzecz przedsiębiorczości został wydłużony na rok 2014. Zadaniem sieci w Polsce jest udzielanie pomocy przedsiębiorcom w dostępie do źródel finansowania i transferu technologii. Wspiera także firmy w poszukiwaniu partnerów zagranicznych. Dzięki EEN partnerow znalazło 550 przedsiębiorców. Dzięki KPK wartość pozyskanych przez przedsiebiorców gwarancji inwestycyjnych z UE wyniosła 490 mln.