Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Deregulacja zawodów: doradca doradcy nierówny

10 sierpnia weszła w życie druga transza deregulacji zawodów. Poszerzony został dostęp do zawodu doradcy podatkowego oraz do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wpływ tych zmian na rynek w „Dzienniku Gazecie Prawnej” ocenia Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP, doradca podatkowy.

deregulacja zawodów, Mariusz Korzeb,

– Deregulacja zniosła wiele barier formalnych dla osób chcących wykonywać zawody finansowe – mówi ekspert. – Jakość świadczonych przez nie usług zweryfikuje rynek – dodaje.  – Może się to okazać trudnym doświadczeniem dla wielu osób, które postanowią wykorzystać możliwości wynikające z deregulacji i zostać doradcą podatkowym bez formalnej weryfikacji umiejętności. Trudniej będzie im zdobyć zaufanie przedsiębiorców, którzy oczekują od doradców ochrony zarówno finansowej, jak i prawnej. W grę wchodzi bowiem duża odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. Nic więc dziwnego, że biznesowi zależy, by korzystać z pomocy doradców legitymujących się formalnie potwierdzonymi umiejętnościami, bo to w dużym stopniu gwarantuje im otrzymanie usługi wysokiej jakości. Z drugiej strony na rynku funkcjonuje wiele uznanych firm doradztwa podatkowego, których przedstawiciele nie tylko mają duże doświadczenie, ale dodatkowo ich wiedza została potwierdzona państwowym egzaminem. Dlatego też prawdopodobieństwo nawiązania współpracy przez osobami dopiero wchodzącymi na rynek i omijającymi proces pełnej weryfikacji będzie niewielkie – podsumowuje Mariusz Korzeb.

Jak pisze „DGP”, deregulacja wprawdzie ułatwia dostęp do zawodu doradcy podatkowego, ale osoby, które nie przeszły procedury poprzedzającej wpisanie na listę doradców, mogą świadczyć usługi jedynie w ograniczonym zakresie. – Mają prawo zarejestrować działalność gospodarczą, a potem udzielać pomocy podatnikom w prowadzeniu ewidencji do celów podatkowych czy też do sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych – czytamy. – Nadal jednak reprezentowanie podatników w postępowaniach administracyjnych, sądowoadministracyjnych i egzekucyjnych jest zarezerwowane dla osób, które uzyskały wpis na listę doradców podatkowych, prowadzoną przez samorząd zawodowy. Ustawodawca uzasadniał, że takie ograniczenie jest niezbędne ze względu na to, że te czynności wiążą się „z wchodzeniem w stałe interakcje z władzą publiczną i często pociągają za sobą nieodwracalne skutki dla podmiotu reprezentowanego”.