Jesteś na: Aktualności / Gospodarka

Czy potrzebna nam minimalna stawka godzinowa?

Związkowcy domagają się wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej dla pracowników. Przedstawiciele pracodawców przestrzegają jednak, że takie rozwiązanie może skutkować zwolnieniami i wzrostem bezrobocia.

Jacek Brzozowski, stawka minimalna,

Zdaniem związków zawodowych ustalenie minimalnej wysokości wynagrodzenia za godzinę dałoby większy komfort osobom pracującym w systemie godzinowym oraz położyłoby kres zaniżaniu stawki godzinowej, która niekiedy wynosi zaledwie 3 zł za godzinę.

Entuzjastycznego pomysłu związków nie podzielają pracodawcy twierdząc, że kolejne dodatkowa zmiana jest niepotrzebna i niekorzystna dla podmiotów zatrudniających pracowników.

– Wprowadzenie kolejnych dodatkowych regulowań to wprowadzenie kolejnych obciążeń dla przedsiębiorców – komentuje pomysł na antenie Polsatu Jacek Brzozowski, doradca Prezydenta Pracodawców RP.

Propozycjami związkowców zajęła się już sejmowa komisja. Istnieje uzasadniona obawa, że jeśli pracodawcy zostaną odgórnie zobligowani do większej zapłaty, to część pracowników zwolnią. Będą też mniej skłonni do zatrudniania nowych osób.