Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Biznes i nauka w Polsce rzadko chodzą w parze

nauka

Choć w Polsce na projekty badawczo-rozwojowe wydano w 2012 r. ponad 14,3 mld zł, to i tak zatrudnienie w naszym kraju w sektorze B+R oraz produkcja oparta na nowoczesnych technologiach należą do najniższych wśród krajów UE.

B+R, biznes, innowacja, nauka,

Ze statystyk GUS-u wynika, że działalnością B+R zajmuje się w Polsce niespełna sześć na 1 tys. pracujących osób. Dla porównania w Czechach w tym sektorze pracuje 12,2 osoby na 1 tys. pracowników. W sektorze nowych technologii nie jest lepiej. W Polsce zatrudnienie w nim znajduje niespełna 3 proc. osób. Średnia unijna to 3,8 proc.

Dlaczego, mimo zwiększających się z każdym rokiem nakładów na badania i rozwój oraz ukierunkowaniu projektów inwestycyjnych w stronę innowacji, w statystykach europejskich wypadamy tak słabo?

Pierwszy powód to, jak podaje „Rzeczpospolita”, długotrwałe procedury patentowe, które zniechęcają naukowców i inwestorów do dalszego działania w tym sektorze. Drugi to źle skonstruowany system współpracy biznesu z nauką. Sami przedsiębiorcy przyznają, że np. inwestowanie w innowacyjne projekty jest dla nich bardzo ryzykowne.

Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przekonuje, że rząd, mając na uwadze bezpieczeństwo polskich przedsiębiorców, powinien rozważyć jakąś formułę ubezpieczenia od niepowodzenia projektu, np. w formie zwolnień podatkowych, bądź preferencyjnych kredytów.