Jesteś na: Aktualności / Gospodarka

Bardzo niskie obroty w handlu

Biuletyn serwisu analiz politycznych i gospodarczych Polityka Insight, przesłany Pracodawcom RP, informuje, że wprawdzie według szacunków GUS-u sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ale i tak jest to wynik poniżej oczekiwań ekspertów.

Polityka Insight, sprzedaż detaliczna,

Choć w skali miesiąca nie odnotowano spadków w żadnym z działów sprzedaży detalicznej, to w skali roku już takie spadki były. Największy (-7,3 proc. rdr) dotyczy żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (w skali miesiąca +8,1 proc.). W marcu, gorzej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, sprzedawały się też paliwa (-1,4 proc.), choć w stosunku do lutego wzrost wyniósł 13,4 proc.

Silniejsze od oczekiwań analityków spowolnienie to przede wszystkim efekt niższego niż w lutym wzrostu sprzedaży samochodów oraz późniejszych niż w 2013 r. Świąt Wielkanocnych. Świąteczne zakupy przesunęły się o miesiąc, co w ocenie Polityki Insight przyspieszy wzrost sprzedaży w kwietniu. Sprzyjać temu będzie także marcowy spadek bezrobocia do 13,5 proc. z 13,9 proc. w lutym.