Jesteś na: Aktualności / Przedsiębiorczość

Asystent podatkowy – pomoże, ale nie zastąpi doradcy

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP i doradca podatkowy ocenił na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia pomysł Ministerstwa Finansów dotyczący wprowadzenia instytucji asystenta podatkowego.

asystent podatkowy, Mariusz Korzeb,

Asystenci, którzy pojawią się w urzędach skarbowych, będą pomagać osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Mają także wspierać podatników, którzy już prowadzą firmy, ale nie radzą sobie z obowiązkami wobec państwa.

– To, co do zasady, dobra propozycja – mówi Mariusz Korzeb z Pracodawców RP. – Pamiętajmy jednak o tym, że podatnicy mają już możliwość skorzystania z informacji udzielanej przez urzędników, czy to w urzędzie skarbowym, czy w innych organach podatkowych. Wystarczy po prostu uzyskać niezbędne informacje w Sali Obsługi Podatnika. Jeżeli natomiast instytucja asystenta zostanie wzbogacona o dodatkowe kompetencje (np. delegowani do tego urzędnicy zostaną dodatkowo przeszkoleni), jak najbardziej popieramy taką inicjatywę.

Ekspert Pracodawców RP podkreśla, że asystenci nie powinni doradzać podatnikom, lecz widzi dla nich inne zadania.  – Organy podatkowe pełnią funkcję fiskalną; nie są stworzone do tego, by udzielać porad czy bezpośrednio wskazywać podatnikom lepsze dla nich rozwiązania – tłumaczy. – Wydaje mi się, że tak naprawdę skupienie się na przekazywaniu podstawowych i rzetelnych informacji co do formularzy czy druków powinno być wystarczającym zakresem wsparcia. W moim odczuciu wszelkich informacji, wyjaśnień, porad związanych z ewentualną optymalizacją udzielać  jednak powinni specjaliści.